Kącik pedagoga

Kampania ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

Czernichów, woj. śląskie: ZTU to kampania z zaletami!

- Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł przebiegała bardzo sprawnie, spotkała się też z ogromnym uznaniem i zaangażowaniem uczniów, wychowawców, rodziców, a także wsparciem środowiska lokalnego - podsumowuje tegoroczną edycję Agnieszka Prochot-Zoń, pedagog szkolny, koordynatorka działań ZTU w Czernichowie.

- Zaletą ZTU jest niewątpliwie ogromne zaangażowanie ze strony uczniów, rodziców i wychowawców, co znacząco wpływa na integrację, dzięki świetnej zabawie rozwijanie twórczości uczniowskiej - podkreśla koordynatorka.

Uczniowie (267 uczniów SP i 200 gimnazjalistów) chętnie brali udział w konkursach oraz imprezach organizowanych w ramach ZTU. Młodzież wykazywała ogromną chęć uczestnictwa - opowiada koordynatorka. - Świadczą o tym własne pomysły i propozycje, które były realizowane w szkołach - dodaje.

W ramach konkursu „My, wolontariusze" przeprowadzono akcję „Kartki świąteczne dla Afryki"; „Pomoc dla schroniska dla psów"; „Pomoc dla świetlicy szpitalnej"; cykl zajęć integracyjnych gimnazjalistów z dziećmi niepełnosprawnymi w CER w ramach współpracy zorganizowanie „Tygodnia słodkości"; zbiórki: tuszy, tonerów, plastikowych nakrętek; rozprowadzanie cegiełek - „Podaruj uśmiech Wiktorkowi".

Tematyka kampanii realizowana w ramach godzin wychowawczych, a także zajęć z pedagogami. Rodzice podczas zebrań rodzicielskich zapoznali się z ogólnymi zasadami kampanii oraz działaniami.

zobacz powiększenie zobacz powiększenie zobacz powiększenie
zobacz powiększenie

Proponowane działania dotyczyły wolontariatu oraz kształtowania właściwych postaw społecznych, dlatego realizując te działania poruszano tematy zrozumiałe dla uczniów. Skupienie kampanii na tematyce wolontariatu, dbania o siebie, swoich bliskich i środowisko jest bliskie i łatwe do zrozumienia dla wszystkich uczestników. Pociąga też za sobą ogromne zaangażowanie, chęć pomocy i zaprezentowania swoich możliwości oraz pomysłów co wpływa na budowanie poczucia wartości u młodych ludzi.

Pozytywnym zaskoczeniem było ogromne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczniów (szczególnie w ramach konkursu „My, wolontariusze") przy ogromnym wsparciu wychowawców, opiekunów samorządów uczniowskich. Uczniowie wyrazili chęć kontynuowania działań pomocowych przez cały rok szkolny (bardzo cenią sobie współpracę i możliwość bezpośredniego uczestniczenia w zajęciach z dziećmi niepełnosprawnymi.

W ramach kampanii ZTU nawiązano współpracę z władzami lokalnymi, Fundacją ks. Orione „Czyńmy Dobro", Fundacją osób niewidomych i niepełnosprawnych „Pomóż i Ty".

Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Kantego
    ul.Bielska 2