Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół i placówek,
w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, przypadającymi dla województwa śląskiego w terminie od 30 stycznia do 10 lutego 2012 r., zwracam się do Państwa z prośbą o przypomnienie dzieciom i młodzieży zasad bezpiecznego spędzania czasu wolnego oraz zwrócenia uwagi na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, zagrażające im podczas trwania wypoczynku.
Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Organizatorzy wypoczynku
organizując dzieciom czas wolny od zajęć szkolnych, proszę zwrócić uwagę na trudne, zmieniające się warunki atmosferyczne oraz pamiętać, aby w trakcie zabaw i uprawiania sportów zimowych, korzystać z miejsc do tego przeznaczonych i uprawnionych. Powinny to być miejsca i obiekty profesjonalnie przygotowane, na których coraz częściej można korzystać z fachowej opieki instruktorskiej. Przypominam także, że zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. 2011 r. Nr 208, poz. 1241) osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Jest to obowiązek egzekwowany od osób pełniących opiekę nad osobą do ukończenia 16 roku życia pod karą grzywny. Jednocześnie należy pamiętać, aby sprzęt sportowy, z którego korzystają dzieci i młodzież był sprawny, sprawdzany przed każdym użyciem, a przede wszystkim dostosowany do umiejętności i wieku dziecka.
Szanowni Państwo! Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jest naszą wspólną troską, proszę zatem o skuteczne i przemyślane działania w tym zakresie.
Śląski Kurator Oświaty
mgr Stanisław Faber
Wywiadówka-
podsumowanie wyników w nauce i zachowaniu za I półrocze roku szkolnego 2011/2012
odbędzie się dnia 24 stycznia 2012 r. o godz. 17.00
O godzinie 16.15- spotkanie Rady Rodziców
Zapraszamy!
Szkoła apeluje o ostrożność przy wyjazdach na narty. Przed takim wyjazdem radzimy zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie www.bezpiecznienastoku.pl
Stary rok odchodzi, a nowy przychodzi.
Typowa kolej rzeczy.
Jaki będzie ten nowy rok 2012?
Co będziemy wspominać w ostatnim dniu nadchodzącego roku?
Mamy nadzieję, że same dobre chwile, wspaniałe wydarzenia.
Życzymy Wam drodzy uczniowie wszystkiego najlepszego
a gronu pedagogicznemu wytrwałości w pracy.
Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
By Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość!
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu |
Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.
Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela, prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peloponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja). Jest patronem Szkocji i Rosji.
Zwyczaje i Wróżby Andrzejkowe
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość lejącego.
Większość wróżb Andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż i tak na przykład :
Każda z panien bierze kość i układa w pokoju w dowolnie wybranym miejscu, następnie do pokoju wpuszcza się psa, której kość wybierze ta może szykować się już do ślubu. Co przebieglejsze panny smarowały kość masłem aby dodatkowo zachęcić czworonoga.
Innym sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Panny ustawiają buty z lewej nogi jeden za drugim w pokoju po czym ostatni przestawiają na początek tak długo aż pierwszy but nie dotknie progu. Panna, której but pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
Inne wróżby Andrzejkowe, to na przykład wróżenie z obierki: należy obrać jabłko tak żeby powstała jedna obierka po czym rzucić ją za siebie, kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża.
Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę, listek czwartą zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek miłość zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się nic nowego.
A jak poznać imię przyszłego małżonka/żony?. Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.
Inny sposób na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście, imię przyszłego narzeczonego.
Ale Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na Rzeszowszczyźnie wierzono, że w tą noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. "ognie Świętego Andrzeja"
Przysłowia
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
Jeżeli na świętego Andromeda wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
Gdy w Andromeda deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
Przygotowali : Kamila Świerczyńska, Ola Majdak, Maks Strąg kl.VI SP
Serdecznie zapraszamy na wywiadówkę,
która odbędzie się 24 listopada br. o godz. 17.00
Poinformowanie rodziców o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi oraz poinformowanie
o przewidywanych ocenach śródrocznych.
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki. Dni pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku, zachowajmy należytą powagę, zastanówmy się nad przemijaniem, przywołajmy ulotne wspomnienia. Cmentarz jest miejscem gdzie spoczywają nasi najbliżsi; dziadkowie, rodzeństwo, nasi rodzice, również najbliżsi naszych znajomych. Ich też należy uszanować.
Święto Zmarłych jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością.
Kim była bliska nam osoba? Czy wystarczy kupić kwiaty, zapalić znicz i odmówić modlitwę, by oddać Jej należny hołd? Może nadeszła okazja, aby poświęcić Jej trochę więcej czasu. Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny, to także dobra lekcja dla naszych dzieci. Aby kiedyś, nad naszym grobem, spotykały się nasze dzieci, wnuki, prawnuki, kuzyni, kuzyni kuzynów ... na przyszłą rzeczy pamiątkę. Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.
Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
(...)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
(J. Kulmowa , "W Zaduszki")
ŚWIĘTO ZMARŁYCH W POLSCE
Do początku XX w. w Polsce (na terenach wiejskich) istniał zwyczaj przygotowywania w dniu 31 października różnych potraw. Pieczono chleby, gotowano bób i kaszę, a na wschodzie kutię z miodem i wraz z wódką pozostawiano je na noc dla dusz zmarłych (prawosławni na grobach, katolicy na domowych stołach). Wieczorem zostawiano uchylone drzwi wejściowe, aby dusze zmarłych mogły w swoje święto odwiedzić dawne mieszkania. Był to znak gościnności, pamięci i życzliwości, w zwyczaju było również nawoływanie zmarłych po imieniu. Wierzono, że dusze doświadczają głodu i pragnienia, potrzebują wypoczynku i bliskości krewnych. Obowiązkiem żywych było zaspokojenie tych pragnień, gdyż obrażone czy rozgniewane mogły straszyć, wyrządzić szkody, sprowadzić nieszczęście czy przedwczesną śmierć. Po zapadnięciu zmroku, przez dwa kolejne dni: 1 i 2 listopada, zabronione było klepanie masła, deptanie kapusty, maglowanie, przędzenie i tkanie, cięcie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie, aby nie rozgnieść, nie skaleczyć i nie znieważyć odwiedzającej dom duszy. W całej Polsce ugaszczano obficie żebraków i przykościelnych dziadów, ponieważ wierzono, że ich postać mogła przybrać zmarła przed laty osoba. W zamian za jadło zobowiązani byli do modlitwy za dusze zmarłych.
Tradycja_palenia_zniczy
W noc zaduszną, aż do świtu, na cmentarzach, rozstajach i w obejściach, rozniecano ogniska, których zadaniem było wskazywanie drogi błąkającym się duszom. Popularne było również palenie ognisk na mogiłach samobójców i ludzi zmarłych tragicznie, którzy zwykle byli grzebani za murem cmentarnym. Chrust na te ogniska składano w ciągu całego roku (ten, kto przechodził obok, kładł obok grobu gałązkę i w ten sposób tworzył się stos do spalenia w noc zaduszną). Wierzono, że ogień palony na grobach samobójców ma moc oczyszczającą umarłych, daje również ochronę żywym przed złymi mocami, które mogły być obecne w takich miejscach.
20 październik to Święto Patrona naszej szkoły Św. Jana Kantego.
Z tej okazji w Kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny odbyła się uroczysta Msza Św, pod przewodnictwem Księdza Marka, uświetniona występami chóru pod batutą pani mgr Ireny Chwały.
Po uroczystościach w Kościele, uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami oraz cała społeczność szkolna zgromadzili się w szkole, aby w ten szczególny dzień zostać włączonym w poczet naszej szkolnej społeczności.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili krótki program artystyczny prezentując wiersze i piosenki, których zdążyli się nauczyć w swoim krótkim okresie nauki. Po pięknych deklamacjach i śpiewach przystąpiono do części najważniejszej, a mianowicie ślubowanie na sztandar i pasowanie na ucznia. Swoim wielkim, czarodziejskim ołówkiem, pasowania dokonał pan dyrektor Stanisław Droździk. Następnie ślubowanie na sztandar złożyli uczniowie klas pierwszych Gimnazjum. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, Rogi Obfitości i upominki.
Zobacz zdjęcia: Album fotograficzny- Galeria: Święto Szkoły 2011
ZBIÓRKA ZUŻYTYCH TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH
oraz ZUŻYTYCH TUSZY I TONERÓW
Zapraszamy wszystkich do włączenia się do akcji zbierania zużytych komórek, tuszy i tonerów.
Celem akcji jest przekazanie wpływów pozyskanych z zebranych komórek na działalność misyjną w Kaburugi (Kenia),
a pozyskane wpływy z pustych tuszy i tonerów na cele charytatywne.
Dzięki tej akcji można pomagać nie ponosząc żadnych kosztów.
Szczegóły na : www.czynmydobro.pl
Wyjazdy na basen:
5 października br. ( środa)
11 października br. ( wtorek)
26 października br. ( środa)
9 listopada br. ( środa)
Wszystkie wyjazdy o godz. 1430
Koszt wyjazdu 4 zł.
W dniu 17.09.2011r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz brali udział już w XIII Jesiennym Zlocie Turystyczno – Ekologicznym „Czyste Góry” – Węgierska Górka 2011.
Organizatorem tych zlotów jest Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Głównym celem tego typu spotkań jest porządkowanie szlaków turystycznych w Beskidzie Żywieckim w ramach akcji „Sprzątanie Świata”. Oprócz dbania o porządek w górach, na kolejnych zlotach poznajemy nowych przyjaciół i miłośników pieszych wycieczek, pogłębiamy swoją wiedzę, poprzez udział w konkursach: ekologicznym i krajoznawczo-przyrodniczym.
W tym roku swoją wiedzę w testach sprawdzali Maksymilian Strąg (kl.VI) oraz Kacper Jaśkowiec (kl. IIa gimn.). Obaj wykazali się bardzo dobrą znajomością tematyki ekologicznej i przyrodniczej, otrzymując wyróżnienia oraz nagrody książkowe.
Trasa tegorocznego rajdu zaczynała się w Żabnicy Skałce, skąd szlakiem czarnym doszliśmy do schroniska na Hali Boraczej( 854 m n.p.m.). Z tego miejsca szlakiem niebieskim przeszliśmy przez Prusów, Żabnicę do miejsca docelowego jakim tym razem była Szkoła Podstawowa im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce. Czas przejścia to ok. 5h.
Jak zawsze pogoda nas nie zawiodła, było słonecznie i ciepło. Atmosfera panująca na szlaku była niezwykle miła. Już planujemy udział w kolejnym zlocie, który będzie miał miejsce na wiosnę.
Do zobaczenia na szlakach!!!
Zebranie rodziców odbędzie się w czwartek 22 września 2011 r.
o godz. 1700. Zapraszamy!
1 września 2011 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
Jest to kolejny rok wprowadzania reformy szkolnej.
Dyrekcja i grono pedagogiczne serdecznie pozdrawiają uczniów, którzy po raz pierwszy zawitali w naszej szkole.
Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości w dążeniu do pogłębiania wiedzy.
1 WRZEŚNIA 2011- ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
23-31 GRUDNIA 2011- ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA
30 STYCZNIA- 12 LUTEGO 2012- FERIE ZIMOWE
5-10 KWIETNIA- WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA
29 CZERWCA 2012- ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 5 października 2010r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2010r. Nr 186, poz. 1,245 -§ 5
dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych będą:
14 PAŹDZIERNIKA 2011
31 PAŹDZIERNIKA 2011
DNI, W KTÓRYCH ODBĘDĄ SIĘ REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE- wg późniejszego harmonogramu
3 KWIETNIA 2012- sprawdzian klasy VI ( tylko dla uczniów szkoły podstawowej)
24,25,26 KWIETNIA 2012- egzaminy gimnazjalne ( tylko dla uczniów gimnazjum)
2 MAJA 2012
8 CZERWCA 2012
KLASA I A GIMNAZJUM |
KLASA I B GIMNAZJUM |
wych. mgr Mirosława Harężlak
1.Wiktoria Badan 2.Damian Duszyński 3.Sabina Flisek 4.Maciej Florczak 5.Karolina Gluza 6.Agnieszka Harat 7.Marta Jasek 8.Damian Kołek 9.Weronika Kołek 10.Karolina Konior 11.Kamil Sadlik 12.Konrad Sadlik 13.Klaudia Waluś 14.Marcelina Waluś 15.Jacek Wojtyła 16.Kamil Nowak 17. Łukasz Lichoń 18.Paweł Talik |
wych. mgr Agnieszka Kudrys
1.Kacper Formas 2.Justyna Furtak 3.Karolina Godzieszka 4. Sabina Godzieszka 5.Tomasz Górka 6.Katarzyna Harat 7.Magdalena Itzenthaler 8.Szymon Olearczyk 9.Karolina Olek 10. Szymon Pielesz 11. Magdalena Polak 12.Kinga Ryłko 13.Sylwia Ryłko 14.Jolanta Sromek 15.Jakub Szałkowski 16.Marcin Szlachta 17.Joanna Szlagor 18.Lidia Wilczewska |
życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku
i uśmiechu na co dzień
oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
nadchodzący czas wakacji sprzyja beztrosce i pozwalaniu dzieciom na większą swobodę. Nie możemy jednak zapominać
o obowiązkach jakie spoczywają na nas, dorosłych opiekunach dzieci i młodzieży.
Okres ferii letnich bardzo często związany jest z pobytem nad wodą (morzem, jeziorem, rzeką, basenem). Środowisko wodne, nawet pozornie spokojne,
może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, nie zdających sobie niejednokrotnie sprawy z niebezpieczeństwa.
Większość nieszczęśliwych zdarzeń, w wyniku których dochodzi do utonięć, jest wynikiem lekkomyślności oraz
lekceważenia obowiązujących przepisów, a także kąpieli w miejscach nie objętych nadzorem ratowników wodnych.
Apeluję o rozważne korzystanie kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli, pod opieką fachowców.
Jednocześnie informuję, że na stronie Sanepid-u www.wsse.katowice.pl (w zakładce higiena wody)
znajduje się mapka miejsc dopuszczonych do kąpieli na terenie województwa śląskiego.
W trakcie trwania wypoczynku mogą Państwo zgłaszać wszelkiego rodzaju uwagi i zastrzeżenia do kuratorium,
ale również do innych służb odpowiedzialnych za stan i warunki sanitarno - higieniczne i techniczne obiektów, tj.: SANEPiD,
Inspekcja Nadzoru Budowlanego, Straż Pożarna oraz służb czuwających nad prawidłowym i bezpiecznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży:
Policja, WOPR, GOPR. Ponadto informuję o czynnym całodobowo telefonie interwencyjnym 32 200 21 71,
pod którym można zgłaszać przypadki występowania zagrożeń dla zdrowia lub życia uczestników wypoczynku, a także zastrzeżenia dotyczące jego organizacji.
Szanowni Państwo, w okresie wakacji nasilają się wyjazdy młodzieży za granicę w celu podjęcia pracy zarobkowej.
To szansa, ale i zagrożenie. Polecamy zatem lekturę poradników dostępnych na stronie MSWiA poświęconych
problemów handlu ludźmi pt.: „Dzieci – ofiary handlu” oraz „Kompas podróżny. Poradnik dla wyjeżdżających za granicę w celu podjęcia pracy”.
Wszystkim Państwu, młodzieży i dzieciom życzę udanego i bezpiecznego wypoczynku,
wielu niezapomnianych i miłych wrażeń, zregenerowania sił i szczęśliwego powrotu z wakacji.
Śląski Kurator Oświaty
mgr Stanisław Faber
SZKOŁA I MY
Pisemko uczniów Szkoły Podstawowej w Międzybrodziu Bialskim
W numerze:
→ najciekawsze pomysły na spędzenie wakacji
→ najnowsze wydarzenia z życia naszej szkoły
→ wakacyjne życzenia dla nauczycieli
GDZIE NAJLEPIEJ NA WAKACJE?
1.CHORWACJA:
Chorwacja to przepiękny śródziemnomorski kraj. Chorwacja ma dostęp do Morza Adriatyckiego od strony południowo zachodniej. Cechą charakterystyczną Chorwacji są liczne wyspy i wysepki. W Chorwacji można podziwiać cudowną linię brzegową (około 6000 km.) na którą składają sie miedzy innymi wyspy, klify i wybiegające w morze cyple przypominające norweskie fiordy. Chorwacja posiada - zabytki światowej klasy, porty, ciekawe nadmorskie krajobrazy, przepiękną przyrodę, całodobowe miejsca gdzie można się bawić i skosztować śródziemnomorskich przysmaków.
2.KUBA:
Cóż można powiedzieć o tak malowniczej wyspie jak Kuba? Nie wystarczy wspomnieć o pięknych, ciągnących się kilometrami, plażach, błękitnych wodach Karaibów, żeby oddać niesamowity klimat tego rejonu świata
. Nadmorskie kurorty Kuby kojarzą się z sielanką, arkadią pełną kołyszących się palm, luksusowych hoteli i szeregiem proponowanych tu różnorodnych rozrywek.
3.MAJORKA:
Majorka jest słoneczną wyspą archipelagu Balearów leżącą na Morzu Śródziemnym. Typowy sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu i kończy w listopadzie i właśnie wtedy najlepiej skorzystać
z wycieczki last minute na Majorkę. Wakacje na Majorce można spędzić na północnym wybrzeżu usłanym klifami lub na popularniejszym i lepiej zagospodarowanym południu,
które dominuje rozległymi i piaszczystymi plażami. Zdecydowana większość wycieczek na Majorkę kieruje się do El Arsenal i Playa de Palma.
Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się inne miejscowości, jak np. Valldemossa, Cala Mayor, Pallma de Mallorca.
4.HAWAJE:
Archipelag leżący na Oceanie Spokojnym, w skład którego wchodzi 8 wysp (Niihau, Kauai, Oahu, Maui, Molokai, Lanai, Kahoolawe, Hawaii). Wszystkie razem należą do USA i zostały nazwane stanem Aloha (stolica i główne miasto – Honolulu). Hawaje są wyspami wulkanicznymi i to tu znajduje się wciąż bardzo aktywny wulkan, który do dziś wyrzuca z siebie lawę. Na wyspach jest dość zróżnicowany krajobraz: oglądać tam można szczyty górskie, czasem pokryte śniegiem, złote, piaszczyste plaże, klify oraz lasy tropikalne. Klimat wysp sprzyja wakacyjnemu wypoczynkowi – średnia wilgotność i temperatury w sierpniu od 24oC do 29oC. Hawaje posiadają także swoja oryginalna kulturę i cuda natury. Warto się wybrać
np. do Heiau – ruin świątyni hawajskiej na wybrzeżu Kona na Wielkiej Wyspie Hawaii, która to jest jedną z ostatnich budowli na Hawajach wzniesionych ku czci dawnych bogów, lub do Pearl Harbour, czy też do samego Honolulu z podobno najpiękniejszą na świecie plażą – Waikiki.
5.MORZE BAŁTYCKIE (REWAL):
Rewal i okolice to wizytówka polskiego wybrzeża. Piękne, czyste plaże, szumiące morze, wygodne pensjonaty, zadbane uliczki, mnóstwo sklepików, kramików, restauracji, barów, kafejek, klubów, lodziarni... Wydawać by się mogło, że jest już wszystko, że niczego więcej nie trzeba, ale Gmina nie ustaje w staraniach. Nasyciwszy region atrakcjami, jakie tylko może sobie wymarzyć Turysta spędzający tam lato, rozpoczęła projekt stworzenia nadmorskiego kurortu całorocznego. Efekty tego możemy oglądać już dziś - Rewal i okolice, rozświetlone przepiękną iluminacją, pokazują piękno nadmorskich miejscowości zimą, kiedy morze skuwa lód, a plażę i romantyczne uliczki oprósza biały puch. Roześmiane, kolorowe, pełne atrakcji latem, a bajkowe
i tajemnicze zimą Wybrzeże Rewalskie zaprasza przez cały rok! Rewal, to jeden
z najmodniejszych kurortów nadmorskich w Polsce. Największymi atutami Rewala
są krystalicznie czysta woda, szeroka, piaszczysta plaża i powietrze obfitujące w jod. Rewal
to także piękna zabudowa pełna zieleni, duża ilość imprez artystycznych oraz innych form
miłego spędzenia wolnego czasu.
01. 06. odbył się „Dzień twórczości uczniowskiej” szkoły podstawowej i gimnazjum.
Każda klasa prezentowała program artystyczny zarówno grupowo jak i indywidualnie. Uczniowie śpiewali piosenki , grali na instrumentach, przedstawiali własne prace plastyczne, modelarskie i inne.
Kolejną atrakcją czerwcową był IV Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii przeznaczony dla szkoły podstawowej. Brały w nim udział przedstawiciele klasy III a, III b, IV, V, VI a , VI b . Z każdej klasy cztery osoby odpowiadały na pytania prowadzących. Pozostali członkowie każdej klasy kibicowali kolegom i koleżankom. Po dogrywce I miejsce zajęła kl.V, II- kl.IV, a III- kl. VIa
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Z okazji zbliżających się wakacji redakcja szkolnej gazetki „ Szkoła i my” składa serdeczne życzenia nauczycielom i kolegom:
Niech ten radosny czas przyniesie Wam wiele cudownych chwil oraz niezapomnianych przygód. Niech to będzie także czas oddechu od pracy i nauki , abyście w nowym roku szkolnym wrócili ze świeżymi siłami, pełni zapału do zdobywania i przekazywania wiedzy.
„Każdy z Was mi przyzna rację,
że najlepsze są wakacje,
można jechać na Mazury
lub nad morze albo w góry.
Można w lesie biwakować
i w namiocie przenocować,
można w cieniu odpoczywać
lub w jeziorze "żabką" pływać.
Można też całymi dniami
kopać piłkę z kolegami,
można z tatą łowić ryby
albo w lesie zbierać grzyby.
Można sobie leniuchować,
nocą gwiazdy obserwować,
można także długo spać
bo nie trzeba rano wstać”
We wrześniu czekamy na Wasze fotografie i wspomnienia z wakacji !
Do zobaczenia w nowym roku szkolnym !
Wykaz podręczników Zespołu Szkół w Międzybrodziu Bialskim w roku szkolnym 2011/2012
Klasa I |
|
|
|
|
|
Przedmiot |
Autor |
Tytuł podręcznika |
Tytuł ćwiczeń |
Wydaw. |
Nr. Dopuszczenia |
edukacja wczesnoszkolna |
Łukasik, Petkowicz |
„Wesoła szkoła i przyjaciele „ podr. I-V
|
Karty pracy, zeszyt ćwiczeń I-V |
WSiP |
18/1/2009 |
Religia |
Kubik |
„W domu i rodzinie Jezusa” -podręcznik |
bez ćwiczeń |
WAM |
AZ-11-01/1-1 |
Język angielski |
Dooley, + e-book |
„Fairyland 1” |
Fairyland 1 |
Expres Publishing |
15/1/2009 |
Informatyka |
Kręcisz Lewandowska |
„Wesoła szkoła i przyjaciele”-zajęcia komputerowe |
|
WSiP |
|
Klasa II |
|
|
|
|
|
edukacja wczesnoszkolna |
Łukasik, Petkowicz |
„Wesoła szkoła i przyjaciele „ podr. I-V
|
Karty pracy, zeszyt ćwiczeń I-V |
WSiP |
18/1/2009 |
Religia |
Abp. Nossola |
„Mały katechizm”- przygotowanie do I komunii i spowiedzi św. |
|
Św. Krzyża Opole |
A2-12-01/1-1 |
Język angielski |
Jenny Dooley, Evans |
„Fairyland 2” |
Fairyland 2 |
Expres Publishing |
15/2/2009 |
Informatyka |
Kręcisz Lewandowska |
„Wesoła szkoła i przyjaciele”-zajęcia komputerowe |
|
WSiP |
136/2/2010 |
Klasa III |
|
|
|
|
|
edukacja wczesnoszkolna
Zajęcia komputerowe |
Dobrowolska Konieczna
D.Kręcisz B. Lewandowska |
„Wesoła szkoła i przyjaciele 3 „ podr. cz.1-5
Wesoła szkoła i przyjaciele. Zajęcia komputerowe |
Karty pracy cz.1-5 Matematyka cz.1-5
|
WSiP |
18/5/2010
18/6/2011
136/3/2011 |
Religia |
Kubik |
„W drodze do wieczernika”, „Jezusowa wspólnota serc” |
|
WAM Kraków 2010 |
AZ-13-01/1-1 |
Język angielski |
Dooley, Evans |
„Fairyland 3” |
Fairyland 3 |
Express Publishing |
60/07
|
KL.IV |
|
|
|
|
|
Język polski |
K. Grajewska E. Wower |
„Oglądam świat” podręcznik do kształ.literackiego |
Bez ćwiczeń |
Nowa era |
DKW -4014-203/99 |
Matematyka |
M.Dobrowolska Zarzycki |
„Matematyka z plusem” kl. IV |
„Matematyka z plusem” kl. IV |
GWO |
134/08 |
Historia |
B. Szeweluk-Wyrwa |
„Historia i społeczeńs. 4. Dzień dobry historio” do kl.IV |
Zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
DKW-4014-175/99 |
Przyroda |
M. Marko-Warłowska,F. Szlajfer |
Przyroda kl.IV |
Ćwicz. Cz. 1 i 2 |
Nowa Era |
DKW-4014-165/99 |
Plastyka |
A.Misior - Waś |
„Lubię tworzyć” kl.4-6 |
zestaw ćwiczeń |
MAC |
DKW-4014-132/00 |
Technika |
B.Szafarczyk |
„Z Agatką na drodze” |
bez ćwiczeń |
TRAFFIC |
DKW-4014-221/99 |
Muzyka |
P.Piątek |
„Malowane muzyką” |
bez ćwiczeń |
Nowa Era |
DKW-4014-184/99 |
Religia |
Ks.Zbigniew Marek |
„Zaproszeni przez Boga”-Drogi Przymierza” |
bez ćwiczeń |
WAM |
AZ-21-01/1-1 |
Język angielski |
|
Kontynuacja podręcznika „Fairyland 3” „STARLAND |
Od października „Starland 1” podręcznik + ćwiczenia |
Express Publishing |
15/3/2009
231/1/2009 |
Informatyka |
|
Bez podręcznika |
Bez ćwiczeń |
|
DKW -4014 - 56/99 „Informatyka 2000” |
Klasa V |
|
|
|
|
|
Język polski |
K. Grajewska , Ewa Wower |
„Oglądam świat” podr. do literatury kl.V |
bez ćwiczeń |
Nowa Era |
Program: DKW 4014-203/99
|
Historia |
Grzegorz Wojciechowski |
„Poznaję cię historio” kl.V |
Zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
DKW 4014-175/99 |
Język angielski |
Wirginia Evans, Janny Dooley |
Kontynuacja podręcznika „Starland 1” (nie kupować) |
Ćwiczenia |
Express Publishing |
DKOS 5002 -35/06
|
Język niemiecki |
Georgio Motta - lektor Klett |
„Wir” dla klasy 4 (żółta okładka) |
Zeszyt ćwiczeń |
Lektor Klett |
DKO 243/03 |
Przyroda |
|
Przyroda kl.V |
Ćwiczenia 1 i 2 |
Nowa Era |
DKW 4014 -165/99 |
Religia |
Ks. Zbigniew Marek SJ |
„Obdarowani przez Boga - „Drogi Przymierza” kl.V |
|
WAM Kraków |
Program: AZ/WAM 22-01/1-1
|
Matematyka |
Dobrowolska Jucewicz |
„Matematyka z plusem kl.V |
zeszyt ćwiczeń ( 2 części) |
GWO |
Program: DKOS 5002-37/08 |
Muzyka |
Paweł Piątek |
„Malowane muzyką” |
Bez ćwiczeń |
Nowa Era |
DKW 4014-184/99
|
Technika |
Technika kl.IV-VI |
Bez podręcznika |
|
|
DKW 4014-221/99 |
Plastyka |
|
Kontynuacja podręcznika z kl. IV |
2 części ćwiczeń |
MAC |
Program: DKW- 4014/132/00 |
KL. VI |
|
|
|
|
|
Język polski |
D. Chwastek E. Nowosielska |
„Oglądam świat” + kształcenie językowe |
|
Nowa Era |
Program: DKW 4014 -203/99 |
Matematyka |
M.Dobrowolska Marta Jucewicz |
„Matematyka z plusem” |
Matematyka z plusem - 3 ćwiczenia |
GWO |
Program: DKW 5002 37/08 |
Historia |
G.Wojciechowski |
„Poznaję cię historio” kl.VI |
Zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
Program: 4014/75/99 |
Język angielski |
Dooley |
Starland 2 |
Ćwiczenia ( workbook) |
Express Publishing |
Program:
DKOS-5002 -35/06 |
Język niemiecki |
Georgio Motta Lektor - Klett |
„WIR” podręcznik do klasy V |
Zeszyt cwiczeń |
„WIR” |
Program :
DKW 194/04 |
Przyroda |
Ślósarczyk Kosik |
Przyroda VI |
Ćwiczenia Cz. 1 i 2 |
Nowa Era |
Program :
DKW 4014/165/99 |
Religia |
Ks. Z. Marek SJ |
„Przemienieni przez Boga” |
|
WAM |
AZ-23-01/1-1 |
Informatyka |
|
Bez podrecznika |
|
|
Program: DKW 4014-56/99 |
GIMNAZJUM
Przedmiot |
Autor |
Tytuł podręcznika |
Tytuł ćwiczeń |
Wydawnictwo |
Numer dopuszczenia |
Klasa I |
|
|
|
|
|
Język polski |
E.Horwath G.Kiełb |
„Bliżej słowa” podręcznik do kl.I |
Bez ćwiczeń |
WSiP |
27/1/2009 |
Język angielski |
V.Evans J.Dooley |
„Access 2” |
|
Express Publishing |
85/2/2009 |
Język niemiecki |
A.Potapowicz K.Tkaczyk |
„AHA” 1B Język niemiecki dla początkujących. Kurs podstawowy |
|
WSiP |
DKW-4014-106/00 |
Religia |
s.Grażyna Chrobak |
„W moim Kościele1” podręcznik |
Zeszyt ćwiczeń |
Jedność Kielce |
AZ-3-02/9 |
Geografia |
R.Malarz |
„Planeta Nowa” |
|
Nowa Era |
7/1/2009 |
Biologia |
M. Jefimow M, Sęktas |
„Puls życia 1” podręcznik |
Zeszyt ćwiczeń „Puls życia” |
Nowa Era |
58/1/2009 |
Chemia |
J. Kulawik, T. Kulawik M. Litwin |
„Chemia nowej ery” |
ćwiczenia |
Nowa Era |
49/1/2009
|
Fizyka |
Teresa Kulawik i inni |
„Spotkanie z fizyką” |
Bez ćwiczeń |
Nowa Era |
93/1/2009 |
Matematyka |
Pod redakcją M. Dobrowolska |
„Matematyka 1” |
Bez ćwiczeń |
GWO |
168/1/2009 |
Plastyka |
Jolanta Gumula |
„ W tym cała sztuka” |
Bez ćwiczeń |
MAC |
167/1/2009 |
Historia |
Pod redakcją St. Roszaka |
„Śladami przeszłości” |
Zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
6/2/2010 |
Klasa II |
|
|
|
|
|
Język polski |
E.Horwath G.Kiełb |
„Bliżej słowa 2” podręcznik do kształcenia literacko-jezykowego |
Bez ćwiczeń |
WSiP |
27/1/2009 |
Język angielski |
V.Evans J.Dooley |
Grupa podstawowa „Access 2” ksiązka + ćwiczenia Grupa rozszerzona „Access 2 + Access 3” II półrocze |
Ćwiczenia (workbook) |
Express Publishing |
85/2/2009 |
Język niemiecki |
Anna Potapowicz Krzysztof Tkaczyk |
„AHA 2A Neu. Język niemiecki. Kurs podstawowy |
Ćwiczenia dla gimnazjum |
Langeenscheidt |
DKW-4014-31/04 |
Religia |
Ks. T. Śmiech |
„W miłości Ojca 2 |
|
Jedność Kielce |
Program: AZ-3-02/9 AZ-32-02/9-0 |
Geografia |
Szczypiński Wójtowicz |
„Planeta Nowa 2 ” |
Nowa Era Geografia - Polski |
Nowa Era program nauczania geogr. „Planeta Nowa” |
7/1/2009 |
Biologia |
M. Jefimow
|
„Puls życia 2” |
„Puls życia 2” Ćw. A. Kasińska, J. Pawłowski |
Nowa Era
Nowa podstawa programowa |
58/1/2009 |
Chemia |
J.Kulawik, T.Kulawik, M.Litwin |
„Chemia nowej ery” cz.2 |
Zeszyt ćwiczeń dla gimnazjum |
Nowa Era |
49/1/2009
|
Fizyka |
Francuz, Kulawik |
„Spotkanie z fizyką” |
|
Nowa Era |
93/1/2009 |
Matematyka |
Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej |
„Matematyka 2”matematyka z plusem |
|
GWO Wersja zgodna z najnowszą podstawą programową |
168/2/2009 |
Informatyka |
.Mordaka |
Informatyka 2000 - podręcznik do gimnazjum |
|
Czarny Kruk |
DKW-4014-56/99 |
Historia |
Pod red. Stanisława Roszaka |
„Śladami przeszłości2” |
Zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
Program :
6/2/2010 |
WOS |
Janicka Kucia |
„Dziś i jutro” |
Ćwiczenia cz.I |
Nowa Era |
|
Muzyka |
Oleszkowicz |
„Gra muzyka” |
|
Nowa Era |
20/2009 |
Technika |
|
Bez podręcznika |
|
|
|
Klasa III |
|
|
|
|
|
Język polski
|
Ewa Horwath
Grażyna Kiełb
|
”Bliżej słowa” podręcznik do literatury kl. III |
Bez ćwiczeń |
WSiP „Bliżej słowa” program
|
27/1/2009 |
Geografia |
|
„Planeta Nowa”
|
|
Nowa Era |
Program nauczania geografii Nowa Era „Planeta Nowa” DKOS- 5002-I/05 |
Biologia |
B. Sągin M. Sęktos |
„Puls życia3” podręcznik dla gimnazjum B. Sągin , A. Boczarowski M. Sęktas |
„Puls życia” ćwiczenia M.jaworowska , J i J Pawłowscy, M.Zaleska |
Nowa Era |
Program nauczania biologii dla kl.I-III gimnazjum Anna Zdzeinnicka |
WOS |
I. Janicka |
„Dziś i jutro” cz. II |
|
Nowa Era |
Program: 17/2009 |
Fizyka |
Teresa Kulawik
|
„Spotkanie z fizyka cz. III |
Bez ćwiczeń |
Nowa Era |
Program : Nowa Era |
Chemia |
J.Kulawik, T. Kulawik , M. Litwin |
„Chemia dla gimnazjum” cz.3 |
Zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
Program : Nowa Era |
Muzyka |
Panek |
„Świat muzyki 1-3” |
|
WSiP |
|
Matematyka |
Praca zbiorowa pod red. M. Dobrowolskiej |
„Matematyka 3” |
Bez ćwiczeń |
GWO |
168/08 |
Historia |
Wendt |
„Śladami przeszłości kl.III” |
Zeszyt ćwiczeń |
Nowa Era |
DKOS-4014-44/02 |
Język niemiecki |
Funk, Koenig,Koithan,Scherling |
„Geni@l” Język niemiecki dla młodzieży podręcznik A2 (niebieska okładka ) |
|
Langenscheidt |
DKW-4014-125/03 |
Informatyka |
Mordaka |
„Informatyka 2000” |
|
Czarny Kruk |
DKW-4014-56/99 |
Język angielski |
|
Grupa rozszerzona ksiązka + ćwiczenia „Access 3” Repetytorium do egzaminu gimnazjalnego Grupa podstawowa repetytoriumdo egzaminu gimnazjalnego |
|
Express Publishing |
3/09 |
Religia |
Pod redakcją : Ks. dr Tadeusz Śmiech |
„W życiu i prawdzie” |
|
Jedność Kielce |
Program: AZ-3-02/9-0 |
Edukacja dla bezpieczeństwa |
J. Słoma G. Zając |
„Żyję i działam bezpiecznie |
|
Nowa Era |
17/2009 |