Patron Szkoły - św. Jan Kanty
Patronem Szkoły Podstawowej jest św. Jan Kanty. Wykształcony, pracowity, wymagający wiele od siebie nauczyciel i kapłan, uparcie upominający się o wierność Chrystusowi w każdym codziennym uczynku, pokorny mędrzec - to święty, który na chwałę ołtarzy zasłużył sobie całym długim życiem.
Święty Jan Kanty urodził się 23 czerwca 1390 roku w Kętach nad Sołą. Mając 23 lata został studentem na wydziale filozoficznym Akademii Krakowskiej. Wydział ten ukończył z tytułem doktora nauk wyzwolonych. Będąc kapłanem wykładał w szkole klasztornej w Miechowie. W 1429 roku wrócił do Krakowa i objął wykłady na wydziale filozoficznym. Wykładał logikę, fizykę, ekonomię Arystotelesa. Pełnił funkcję dziekana i studiował na wydziale teologicznym uzyskując drugi tytuł doktora z teologii.
W późniejszym czasie prawdopodobnie odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej, pięć razy pielgrzymował do Rzymu. Zmarł 24 grudnia 1473 roku mając 80 lat. Został pochowany w kolegiacie Świętej Anny w Krakowie.
Wśród wielu cnót św. Jana Kantego wybija się ogromna pracowitość. Pozostawił on po sobie wyjątkową spuściznę w postaci własnoręcznie przepisanych dziesiątków prac i traktatów naukowych - łącznie około 14 tysięcy stron.
Wiele z opowiadanych o Kantym historii rozgrywa się w drodze. Jedna z najpopularniejszych mówi o ubogiej służącej, którą spotkał zapłakaną, gdy stłukła dzban z mlekiem w drodze na targ. Cudownie naprawiony dzban za sprawą Mistrza z Kęt napełnił się ponownie, chroniąc dziewczynę przed przykrościami.
Inne przedstawiają Jana Kantego, który nie potrafi przejść obojętnie obok marznącego na ulicy biedaka i przyodziewa go własnym płaszczem, oddaje jedyne buty. W zapisanym przez ks. Piotra Skargę żywocie Kanty pojawia się też jako pielgrzym napadnięty przez rabusiów, żądających od niego pieniędzy. Kiedy, już po odejściu napastników, znalazł ukryte w ubraniu monety, o których wcześniej zapomniał, sam pobiegł za nimi, by - zgodnie z wcześniejszą deklaracją - oddać rzeczywiście wszystko, co miał. Tak zdumiał swoją uczciwością złodziei, że oddali mu ze skruchą zabrane wcześniej pieniądze.
Święty z Kęt zaskakuje nie tylko jako bohater opowiadanych o nim legend. Swoich współczesnych uczony profesor zaskakiwał prostotą i pokorą, dziwił - dzieląc się własnym posiłkiem z głodnym żebrakiem. Niejednokrotnie zdumiał rozstrzygnięciami problemów, z jakimi zwracali się do niego spowiednicy. Doradzał na przykład, by zadośćuczynieniem za zdobycie pieniędzy w drodze hazardu było rozdanie ich biednym, nie zaś przegranym w grze, gdyż ci ostatni też powinni zostać ukarani za udział w szkodliwej moralnie praktyce.
Kanonizacji Świętego dokonał papież Klemens XIII w 1767 roku i ustalił 20 października dniem dorocznej pamiątki. Obecnie Jan Kanty jest czczony przede wszystkim jako patron młodzieży szkół wyższych.